Prečo zásnubné prstene stoja trojnásobok výplaty?

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Omnoho detailnejšiu verziu dnešného príbehu, aj s pikoškami, obrázkami, videami, nájdete v našej knihe Neznáme príbehy úspešných značiek. Dúfam, že vám tento predkrm bude chutiť. 🙂

Myslíte si, že reklama na vás nefunguje?

Že všetky rozhodnutia sú vaše vlastné a nikto s vami nedokáže manipulovať?

Tak to ste potom isto ku zásnubám nikdy nedostali alebo nedarovali diamantový prsteň. Aké poburujúce!

Verte či nie, ale diamantový prsteň ako symbol večnej lásky ešte pred 100 rokmi neexistoval. Diamant nebol symbolom lásky a oddanosti.

V 30. rokoch 20. storočia bolo len menej ako 10 % všetkých „snubákov“ diamantových. Boli veľmi drahé, mohli si ich dovoliť len tí najbohatší. K tomu zúrila tá najväčšia hospodárska kríza v dovtedajších dejinách ľudstva, nuž ženy chceli, aby chlapi utrácali na praktickejších veciach, napríklad práčkach.

Vyhľadajte si však podiel diamantových prsteňov dnes a dostanete sa k číslu 85 %+ a k biznisu hodnému desiatok miliárd dolárov ročne. Alebo ešte lepšie, sami seba sa spýtajte, koľko poznáte neviest či manželiek, ktoré ich chlapi NEpožiadali o ruku s diamantovým zásnubným prsteňom?

Tak čo sa teda stalo?

A prečo práve diamanty, prečo nie zafír, rubín, smaragdy?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: REKLAMA!

Dlhodobá, konzistentná, skvelá reklama.

Bolo to v roku 1948, kedy De Beers, v tom čase prakticky monopolný hráč na trhu, prišiel s kampaňou „A diamond is forever“, teda Diamant je navždy.

V tejto kampani prepojili trvácnosť a hodnotu drahého kameňa s manželským zväzkom. A čím väčší a čistejší bol, tým väčšia mala byť aj oddanosť muža k jeho milovanej.

Bol to veľký hit a hneď rok po spustení hlásili nárast tržieb o 50 %.

Nuž teda neostávalo nič iné, len to dookola opakovať, spájať diamanty so svadbou, presne v duchu „čo nie je pokazené, to neopravuj“.

Keď sa im po desiatkach rokoch podarilo zabetónovať zvyk a trhový podiel už nemal kam príliš rásť (je len nejaký počet zásnub ročne, ťažko ho nafúknete), nasledoval krok číslo 2 – presvedčiť chlapov, aby neboli držgroši a investovali do svojich neviest viac.

V 80. rokoch teda spustili kampaň „2-mesačná výplata ukázala budúcej pani Smithovej, ako bude budúcnosť vyzerať“. Takýmto spôsobom dali tradícii aj konkrétnu cenovku, koľko je normálne za ňu zaplatiť.

No veď povedzte, ktorý chlap by sa dokázal pozrieť svojej snúbenici do očí a vysvetliť jej, že nie je hodná dvoch či neskôr troch mesačných výplat?

Takže vidíte, môj recept na skvelú a fungujúcu komunikáciu, ktorú som vám už toľkokrát odporučil, je stále ten istý a jednoduchý.

Po prvé, majte skvelú kreatívu. „Diamant je navždy“ je podľa časopisu Ad Age tým najlepším sloganom 20. storočia.

A potom, keď už tú kreatívu máte, nech vám ani nenapadne sa jej dotýkať, ale vytrvalo a dlhodobo ju komunikujte ďalej. Keď už De Beers svoj diamant našli, opakovali ho v každej jednej reklamnej kampani.

A verte či nie, robia tak bez jedinej zmeny do dnešného dňa.

Opakujem to ako papagáj: pri predaji zákazníkom láska hory neprenáša.

Robí tak vytrvalosť, dlhodobosť, konzistentnosť.

To by vám určite vedeli veľmi dobre povedať vo firme, ktorá už 28 rokov, každé jedny Vianoce, púšťa jednu a tú istú reklamu, ako taký pokazený gramofón. A čuduj sa svete, funguje im to perfektne!

Dámy a páni, predstavujem vám tú najlepšiu vianočnú kampaň všetkých čias!

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️