Toto je smrť, akú by si prial (asi) každý umelec 🙏
Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.
Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️
Pokiaľ nie ste fanúšikom vážnej hudby alebo muzikálov, predpokladám, že vám meno Jane Little (v preklade Janka Malá) nič nehovorí.
Bola to hudobníčka, ktorá si svoje meno naozaj zaslúžila – vysoká nebola ani 150 centimetrov a vážila okolo 45 kilogramov.
A napriek tomu jej ani takýto fyzický „hendikep“ nebránil, aby hrala na ten najväčší nástroj, aký v orchestri nájdete – kontrabas. Ten je tak veľký, že aj chlapi si k nemu zvyknú brať vysokú stoličku. Nuž, viete si predstaviť, ako vtipne s ňou Jane vyzerala.
Muzikantka začala svoju profesionálnu kariéru v roku 1945 v Atlanta Symphony Orchestra, ktorý je dnes jedným z najznámejších a najzvučnejších mien vo svete klasickej hudby.
A napriek rozličným oceneniam vrchol kariéry Jane Little prišiel vo februári 2016, kedy sa stala nositeľkou Guinessoveho rekordu, za najdlhšiu profesionálnu kariéru v tom istom filharmonickom orchestri.
Verte či nie, tú istú prácu v tom istom orchestri vykonávala dlhých 71 rokov.
Diváci v sále odmenili Jane päťminútovým standing ovation, na znak úcty a poďakovania za neuveriteľnú kariéru. Ona, zjavne dojatá, sa všetkým poďakovala a povedala, že milovala každý jeden moment a že sa teší ešte na veľa ďalších.
O pár mesiacov neskôr, v máji 2016, hrala v jednom zo svojich mnohých vystúpení. Len krátko pred posledným tónom zrazu prestala hrať. Diváci i kolegovia hudobníci videli, ako odpadla.
Snažili sa jej pomôcť, poskytli prvú pomoc a odviezli ju do nemocnice, ale nedalo sa nič robiť.
Jane Little zomrela.
No a prečo vám tento jej príbeh opisujem?
Lebo si myslím, že toto je ten najkrajší spôsob, akým môže uznávaný umelec odísť z tohto sveta – počas toho, ako robil niečo, čo celým srdcom miloval.
Veľmi mi to pripomína okolnosti, za akých zomrel Milan Lasica. Keď dospieval pesničku „Ja som optimista“, keď stál na javisku, keď mu diváci tlieskali.
Povedzte mi, koľko ľudí poznáte takých, že ešte aj v 80-ke robia robia v práci, ktorej zasvätili celý život?
Koľko ľudí poznáte takých, že robia v práci, ktorú by chceli robiť aj keď budú mať 80?
A koľkých ľudí poznáte čo žijú tak, že vôbec budú v 80. rokoch ešte schopní pracovať, obohacovať tento svet?
Nech sú Jane Little i Milan Lasica inšpiráciou všetkým, ktorí majú 20, 30, či 40 rokov a cítia sa unavení, vyhorení, a nešťastní, že im ušiel vlak.
Vek je len číslo.
Vy nikdy nebudete príliš starí a nikdy nebude príliš neskoro začať robiť veci, ktoré naozaj ľúbite