Ako sociálne siete ovplyvňujú vašu mentálnu pohodu?

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Tento e-mail pre vás píšem z dovolenky na Malorke, pozdravujem všetkých.

A ako každý rok, na každej dovolenke, aj teraz som viackrát zažil (a užil si) tú istú bizarnú situáciu – fotenie fotiek na sociálne siete.

10 minút sa baba fotila v košeli vo vode, v 20 rôznych polohách, zjavne z takého uhla, aby to vytvorilo dojem, že je na tej pláži sama.

No a potom sa s kamoškou vystriedali a to isté sa zopakovalo znova, zase jej urobila dobrých 100 fotiek.

Ak náhodou neviete, čo konkrétne myslím, tak niečo na tento štýl (celkovo si na tom profile môžete pozrieť viac takýchto vtipných príspevkov).

Dúfam, že dievčatá si v tej hromade našli aspoň jednu fotku, ktorá bude na ich sociálne siete dostatočne dobrá. Nech všetci sledovatelia vidia, ako dobre sa majú!

Neprešlo ani pol dňa a píše mi kamoš a fanúšik zároveň, že potrebuje tvorcovskú radu či skôr namotivovať. Má pocit, že profil nie je dosť veľký, že sa mu nedarí, že jeho obsah sa ľuďom nepáči a rozmýšľa, že s ním sekne.

A ja nechápem, hovorím si: „Veď máš 21 rokov a viac ako 30 000 odberateľov, o akom neúspechu hovoríš? Mňa v tvojom veku sledovala maximálne tak moja mama a frajerka.“

V každom prípade, presne pre toto je treba byť na pozore pred všelijakými číslami typu počet srdiečok, palčekov, komentárov a tak. Lebo akokoľvek vysoké to číslo je, stále je to iba číslo. A stále bude niekto, kto ho má vyššie.

A to ma privádza k mojej hlavnej otázke: „Viete, ako zistíte, že Instagram je fakt až zdraviu škodlivý a nebezpečný pre vašu pohodu?“

Keď to prizná ešte aj samotný Facebook!

V 2021 na svet totiž unikla ich interná správa, podľa ktorej Instagram zhoršuje mentálnu pohodu tínedžerov. Že nemajú dosť peňazí, dosť kamarátov, že nie sú pekní a tak podobne.

Instagram odvtedy neprestáva pridávať nové filtre, ktoré nás všetkých urobia krajšími a šťastnejšími.

Aspoň vidíte, o čo tým platformám ide v prvom rade – peniaze, moc, dominanciu. 

Zvyšok až potom.

Nuž 3 odporúčania by som pre Vás mal:

  1. Ak máte doma malé dieťa, snažte sa ho držať čo najďalej a najdlhšie od Instagramov, TikTokov a podobne. My dospelí máme problém rozoznať ilúziu od reality, ich to ľahko zmetie ako prívalová vlna. Dove má k tomuto fantastickú reklamu. Videli ste?
  2. Ak už ich používajú, riešte to s rovnakou vážnosťou, ako keby ste im našli vo vrecku cigarety.
  3. Scrollovanie v newsfeede vyvoláva rovnaké pocity v mozgu ako keď hráte automaty, užívate ľahké drogy, jete chutné jedlo či sexujete. Ak už musíte tie siete používať (napr. kvôli práci, ahojte, social media manažéri), nainštalujte si rozličné doplnky, ktoré obmedzia používanie, napríklad News feed eradicator (Google Chrome doplnok). V time management kurze k tomu máme samostatnú kapitolu.

Jediný, s kým sa kedy porovnávajte, ste vy sami. Nech ste o 1 % lepší ako vaše včerajšie ja. To je také malinké číslo, že je ťažké to nesplniť. Ale tým výsledkom, keď sa nazbierajú za dlhý čas, priam nebudete chcieť veriť. Sám Einstein povedal, že zložené úročenie je ôsmym divom sveta. Tí, ktorí mu rozumejú, na ňom zarobia a tí, ktorí mu nerozumejú, zaň zaplatia. 

Nuž mu teda skúste rozumieť a zarobte na ňom. 😊

Opatrujte si svoje zdravíčko a pohodu.

 

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️