Ako nájdete do firmy top talenty za mini rozpočet?

Newsletter o tom o tom, ako budujeme miliónovú firmu Addmention.
Vhodné pre startuperov, marketérov a všetkých, ktorých baví podnikanie.

Keď som v roku 2016 ukončil moje 12-ročné pôsobenie v Zoznam.sk, z top funkcie (nado mnou bol už iba dnešný majiteľ firmy), niektorí kolegovia boli veru zvedaví:

„To kam ideš robiť, keď opúšťaš také teplé miestečko?“

Keď som povedal, že chcem rozbehnúť nejaké obsahové odporúčania Strossle, mysleli si, že som padol na hlavu:

„Čože? Veď ten malý box sme si naprogramovali sami, pred tromi rokmi, za pol dňa… Aký len z toho môže byť biznis?“

Nuž, vedzte, že dnes naše malinké boxy nájdete na viac ako 130 domácich médiách, a že to dokáže uživiť firmu s trinástimi ľuďmi. Aha, mám dôkaz – fotku. Práve sme sa vrátili z teambuildingu.

To je moja prvá pointa na dnes. Sústreďte sa na jednu vec, priam laser focus. Na to, aby ste uspeli, nemusí mať menu vo vašej reštaurácii 50 strán a 300 jedál. Skôr naopak, keď chcete vyhovieť všetkým, vysoko pravdepodobne nevyhoviete nikomu.

Na tej fotke však nevidieť jednu zásadnú vec – že sa takto stretneme 2 – 3x ročne. Je priam nemožné sa zladiť. Niektoré baby makajú popri škole, iné cestujú po svete, iní by zase najradšej prsty z domu nevystrčili, ďalší miluje futbal tak, že popri Strossle aj hrá, organizuje hráčov, aj trénuje malé deti… Skrátka, máme odlišné, z organizačného hľadiska priam nekompatibilné záujmy.

Čo nás však určite spája je túžba po slobode.

U nás vôbec nie je dôležité, kedy robíte, ani koľko robíte, ale aký je výsledok. Hocikto si môže cestovať, študovať, pracovať v ďalších prácach či na iných svojich projektoch, kedy potrebuje. Ja sám považujem za top benefit, že si môžem ísť zašportovať hocikedy. Neverili by ste, aká prázdna dokáže byť tá istá hrádza v Bratislave. Stačí ísť uprostred pracovného dňa, kedy sú všetci na meetingoch a za počítačmi. Za 2-hodinový beh som dnes stretol 5 ľudí, nádherný pocit.

Zo slobody plynie vnútorná pohoda.

Keď je človek vnútorne v pohode, omnoho ťažšie ho rozhodí nejaká zložitá situácia, je príjemnejší ku kolegom i klientom.

Keď je príjemná atmosféra, tak sa to prejaví aj na kvalite výstupov, odvedenej práci. To na lepších výsledkoch, a tak si zase môžete dovoliť viac slobody… Začarovaný pozitívny kruh.

Dajte ľuďom slobodu, dobrú atmosféru, rešpekt, možnosť vyjadriť svoj názor. To je moja druhá pointa na dnes.

Zvlášť, keď ste malí, keď nemáte peniazmi šancu konkurovať veľkým korporáciám, je toto skvelý spôsob, ako prilákať a udržať si top talentovaných ľudí. Takých, ktorí si nechcú „šťukať“ kartu hocikedy potrebujú ísť na záchod. Takých, ktorí parkovacie miesto pri office 100x radšej vymenia za možnosť robiť v teplákoch z gauča. Toto krásne vidieť pri Addmention, keď sme skladali náš technický tím.

No, a nakoniec odmeňovanie. Veľká téma, na samostatný e-mail. Prezradím aspoň, že kedykoľvek to dáva zmysel, snažíme sa motivovať nie výškou fixu, ale výškou percent z výkonu. Aby keď sa darilo firme, tak nech sa darí všetkým, vďaka ktorým sa darí. A ak sa darí 100x lepšie, tak nech to aj oni 100x tak pocítia.

Nebude to fungovať zďaleka u všetkých, veľa ľudí chce záruky hneď. Peňazí ako v korporáte, funkciu, parking… A aj to kalčeto. A presne takých do firmy nechcete, na takých je to skvelý filter.

Ak máte záujem, napíšte mi, že odmeňovaniu by mal byť venovaný niektorý z budúcich dielov.

Pekný deň.

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

TVOJA PRAVIDELNÁ PORCIA MARKETINGOVÝCH INŠPIRÁCIÍ

Newsletter o tom o tom, ako budujeme miliónovú firmu Addmention.
Vhodné pre startuperov, marketérov a všetkých, ktorých baví podnikanie.