Všetky peniaze som oplieskal na video, ktoré nikoho nezaujímalo

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Práve minulý týždeň nadišiel ten vzácny moment, kedy sme po 1,5 roku písania poslali Neznáme príbehy úspešných značiek do tlače. Hurá!

Knižku nám tlačí DIW print, pretože: 1. nám vyrobili už aj karty Neuromarketing v praxi (boli prenádherné), 2. majú vynikajúci servis, 3. superširokú ponuku. S pokojným svedomím ich odporúčam hocikomu, kto si chce dať vytlačiť knihy, časopisy, letáky, vizitky, samolepky, kalendáre, tašky, krabičky, hocičo na papier. #reklama

A spolu s tým všetkým sme tiež spustili fundraisingovú kampaň na Startlabe, kde sme hneď v prvý deň nazbierali želanú čiastku, 3000 eur. Veľmi pekne ďakujem všetkým, veľa to pre mňa znamená, mnoho kameňov mi zo srdca popadalo.

Málokto totiž vie, že toto je moja druhá crowdfundingová kampaň v živote… A tá prvá sa stala úplným prepadákom.

Bolo to už pred 11 rokmi, v 2012, pojem „crowdfunding“, zbieranie peňazí od fanúšikov, tu málokto poznal.

A tak roky predtým, ako vôbec existoval nejaký Startlab, ako mohli našinci podporiť nádejné projekty, sa mladý startupista Filip rozhodol zbierať peniaze v zahraničí.

Od roku 2009 sme totiž vyrábali vlastnú počítačovú hru Tunnelers (ľudia si už vtedy mysleli, že bude z prostredia slovenskej politiky), v ktorej jazdíte malým tančíkom v podzemí, vŕtate tunely a strieľate do iných tančíkov.

Boli sme veľkí fanúšikovia počítačových hier, tak sme si chceli vytvoriť vlastnú.

Aj keď sme mali veľa zápalu, presne toľko skúseností s marketingom takéhoto projektu nám chýbalo.

Už vtedy som totiž žil v naivnom presvedčení, že content je king.

Že stačí urobiť krásnu hodnotnú hru a ľudia si o nej sami budú rozprávať, budú si ju preposielať, že si ju Slováci od Slovákov kúpia.

Číselne vyjadrené, náš rozpočet na komunikáciu bol tak 1 – 2 % z celkových výrobných nákladov. 😊

No a my sme sa za tie 2 % rozhodli urobiť kampaň na americkom Kickstarteri (ktorý neskôr odkopírovali crowdfunding stránky všade po svete), pravdepodobne ako prví Slováci v histórii. To boli časy, kedy bol prístupný iba americkým tvorcom, preto sme museli týždne hľadať dobrovoľníka, na ktorého by to bolo celé napísané, a ktorému by sme verili, že nám v prípade megaúspechu neprestane dvíhať telefón. 😊

Zobrali sme teda tých svojich pár tisíc eur a len tesne tesne nám to vyšlo akurát na to, že sme za to dokázali natočiť jedno promo video k hre. (Dnes také budeme učiť a ukazovať v Tvorcovskej komunite za 10 eur mesačne. Sila, ako doba, technológie a možnosti pokročili.)

Aj sme sa hanbili vystupovať na kamere, aj sme si mysleli, že ľudia hru skôr podporia, keď tam dáme dievčatá.

Nuž, moja milovaná manželka sa obetovala, nahovorila dve spolužiačky zo školy a išlo sa na to. Scenár sme si pripravovali a odsúhlasovali celé týždne. Potom sme celý deň nahrávali, hotový filmový štáb, zvukár si odskočil z natáčania Bez servítky. Potom sa to ďalšie týždne strihalo a pripomienkovalo. No a výsledkom bolo video, ktoré trvalo 2 minúty a 9 sekúnd. 😊

Ale boli to dokonalé 2 minúty, aspoň tak som si myslel. Video som videl tak tisíckrát, užíval si každý jeden detail, naspamäť som ho dokázal odrecitovať.

Spustili sme teda kampaň a čakali.

A čakali…

A nič sa nedialo…

Skrátim to a poviem, že celá táto akcia dopadla absolútnym fiaskom.

Z cieľových 5000 dolárov, z ktorých sa mal hlavne pokryť náklad na výrobu, sme vyzbierali 2440.

A z tých 2440 som 2000 prispel ja, lebo som si myslel, že keď budeme na 50 % vyzbieraných peňazí, tak to admini Kickstarteru začnú sami tlačiť, aby neprišli o svoj podiel z úspešne zrealizovanej kampane.

Na Slovensku zvyk platiť za online služby neexistoval. O to ťažšie to je, keď vaša hlavná cieľovka sú chudobní študenti, ktorí na internátoch prežívajú na vifonkách, nieto aby niekomu platili za niečo, čo môžu ukradnúť, pirátiť.

V zahraničí nás zase nikto nepoznal, neboli sme žiadne známe mená, nemali za sebou úspešné projekty a tisíce oddaných fanúšikov na sociálnych sieťach. Na všetky z X žiadostí do zahraničných herných médií, nech o nás napíšu, sme dostali presne 0 odpovedí.

No ako vravím, fiasko. 😊

Vtedy dávno mladý Filip dostal do života tri lekcie, ktoré si už bude pamätať navždy:

  • že je lepšie komunikovať k ľuďom, ktorí peniaze majú, ako k tým, ktorí peniaze nemajú,
  • že je fakt veľmi veľmi veľmi dôležité budovať si značku, aby vás ľudia poznali, dôverovali vám, odpovedali na správy,
  • a že content je king, ale distribúcia je KING KONG.

Buď máš veľký organický zásah cez sociálne siete a vyhľadávače, alebo si musíš zaplatiť. Ak zvirálnieš, je to skvelé! Ale vždy to ber iba ako bonus, na ktorom v žiadnom prípade nestavaj úspech projektu. Bez peněz do biznisu nelez.

Myslite na to všetko pri svojej práci a tvorbe aj vy. Ušetríte si veľa starostí, smútku a pocitov zbytočnosti. 😊

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️