Ten najhorší obchod v histórii ľudstva

Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️

Už túto stredu sa vidíme na konferencii Marketing Rulezz v bratislavskej Starej tržnici. Príďte, rád sa s Vami stretneme a porozprávame. Pozývam vás do stánku Engerio na chutnú zmrzlinku (mňam! :)). Ak ste si kúpili (alebo kúpite) našu knihu, rád Vám do nej napíšem osobné venovanie. 

Už ste si niekedy vyčítali, aký zlý obchod ste to spravili?

Že ste kúpili niečo, čo ste nepotrebovali, alebo nevyužili, alebo veľmi preplatili.

Nuž, verte, že je to aj tak stále nič oproti tomu, čo sa stalo istému francúzskemu právnikovi Andre-Francois Raffrayovi.

V roku 1965 chcel kúpiť byt na investičnú príležitosť. Pri hľadaní narazil na istú Jeanne Calment, 90-ročnú babku, ktorá presne takú nehnuteľnosť mala a zároveň nemala žiadnych žijúcich potomkov. Prežila svojho manžela, dcéru aj vnuka, ktorý zomrel pri autonehode.

Namiesto toho, aby ho od nej Raffray kúpil, dohodli sa na inom type obchodu že jej bude platiť mesačné nájomné 2500 frankov (po zohľadnení inflácie by to dnes bolo okolo 4800 dolárov) až pokým nezomrie.

A potom, keď zomrie, jemu ostane ten byt. 

Pokojne si to vyhľadajte pod kľúčovým slovom en viager“, v preklade na celý život“, dodnes je to vo Francúzsku populárna forma kúpy nehnuteľnosti.

Síce je to akási forma hazardnej hry, ale ešte raz, tá babka Calmentová mala 90 rokov. Povedzte, čo by na takom biznise už len nebolo výhodné?

No to, že tá babka Jeanne sa dožila 122 rokov a dodnes vedie rebríček ľudí najdlhšie žijúcich osôb. 😊 Dokonca aj v Guinnessovej knihe rekordov má za to zápis.

Raffray dohodu uzavrel ako 47-ročný a zomrel o 30 rokov neskôr, na Vianoce roku 1995. V tom čase si Calmentová vychutnávala na obed foie gras, kačacie stehienka a k tomu čokoládový koláč.

Mala 120 a stále si užívala život v domove dôchodcov. Aj do neho sa odsťahovala až po tom, čo ako 110-ročná chytila omrzliny na rukách (v zime nekúrila).

Andre-Francois Raffray za byt, v ktorom nikdy nebýval, zaplatil viac ako 180 000 dolárov (pri vtedajších cenách), viac ako trojnásobok jeho trhovej hodnoty. A aj po smrti musela jeho rodina platiť ďalšie 2 roky nájomné, až kým aj Calmentová neodišla na druhý svet.

Len pár mesiacov pred tými Vianocami sa snažila Raffraya utešiť: Nič si z toho nerob, všetci niekedy v živote robíme zlé obchody.

Prajem vám, aby ste nielen na nadchádzajúci Black Friday, ale v celom svojom živote robili len tie najlepšie možné kúpy.

Naopak, ak predávate, prajem Vám dostatok síl, aby ste sa nenechali opantať výpredajovým ošiaľom, aby ste dokázali odolať nutkaniu ponúkať zľavy. Je to totiž cesta do pekiel pekelných.

Ale keď to náhodou nevyjde, čo sa nevyhnutne každému občas stane, aby ste to čo najrýchlejšie hodili za hlavu. Lebo veď stále to nebude také zlé ako s tým chudákom Raffrayom.

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.

Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️