Keby ste dnes zomreli, hneď zajtra by vyvesili inzerát na vašu pozíciu

Newsletter o tom o tom, ako budujeme miliónovú firmu Addmention.
Vhodné pre startuperov, marketérov a všetkých, ktorých baví podnikanie.

Dnes mám pre vás kvízovú otázku, ťažkú, sústreďte sa.

Predstavte si, že letíte v lietadle, vysoko nad zemou. Zrazu sa dostanete do silných turbulencií a vypadnú masky z priehradky nad hlavou.

Komu ju nasadíte skôr – sebe alebo svojmu malému dieťaťu, ktoré sedí vedľa vás? Zamyslite sa, a zdôvodnite svoju odpoveď.

 

 

Ja počkám, naozaj sa zamyslite, až potom čítajte ďalej, nech nám neujde pointa.

 

 

Máte?

No, samozrejme, že najprv sebe!

A prečo?

Lebo až keď sa postaráte o seba, až potom sa budete môcť postarať o to dieťa.

A naopak, keď nebudete v pohode vy, tak za chvíľu nebude v pohode ani vaše dieťa.

Spomeňte si na to vždy, keď sa budete prepaľovať v práci. Keď vynecháte obed, lebo nestíhate medzi stretnutiami. Keď nepôjdete cvičiť, lebo ešte budete musieť vybaviť tú dôležitú vec, ktorú mal síce spraviť niekto iný, ale vy si to určite sami najlepšie spravíte. Keď sa menej vyspíte, lebo treba mať prázdny Inbox. Keď nepôjdete s rodinou von na prechádzku, lebo treba dokončiť tú dôležitú prezentáciu… Mám ešte pokračovať?

Pred pár mesiacmi som vám písal o tom, že vaše podnikanie je ako malé dieťa, ktoré potrebuje 100 % starostlivosť. Keď sa zobudí o tretej ráno s plačom, tak sa neotočíte na druhý bok, ale pomôžete, lebo to skrátka treba. Chcete mať z neho toho najlepšieho človeka.

Ale veľa mamičiek, robí zásadnú chybu (aj u nás doma sa to dialo). Že keď to dieťa spí cez deň, tak ony si nejdú ľahnúť, oddýchnuť, dospať to. Namiesto toho začnú variť, prať, žehliť, sadnúť si k počítaču… Robiť 100 iných úloh, ktoré cez deň robievajú. No a potom sú večer nevyspaté, nervózne a dokáže ich rozhodiť aj maličkosť.

A moja pointa?

Nech robíte čokoľvek, koľkokoľvek povinností či detí máte, pokojne aj prezidentom Ameriky môžete byť, stále by ste mali dávať seba na prvé miesto.

NIKTO na tomto svete nie je nenahraditeľný. Ešte aj legendárneho Steva Jobsa dokázali nahradiť. A hádajte čo – dnes má Apple 6,5x vyššiu valuáciu ako v deň, kedy zomrel (a to sme uprostred recesie).

Všetka tá dôležitá práca, firma, rodina, kamaráti, všetky dôležité úlohy sú ako to dieťa v lietadle.

Tak pamätajte, že najprv musíte byť v pohode vy, až potom budú v pohode vaše deti, klienti, kolegovia. Športujte, zdravo sa stravujte, relaxujte, dostatočne oddychujte. Naučte sa, ako drieť a pritom sa nezodrať. V tom vám držím palce.

Pekný deň.

Filip

ODPORÚČAME VÁM: 

TVOJA PRAVIDELNÁ PORCIA MARKETINGOVÝCH INŠPIRÁCIÍ

Newsletter o tom o tom, ako budujeme miliónovú firmu Addmention.
Vhodné pre startuperov, marketérov a všetkých, ktorých baví podnikanie.