Ten najinovatívnejší tréner hokeja všetkých čias
Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.
Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️
Pokiaľ nie ste hardcore fanúšikmi hokeja, trénera Rogera Neilsona isto nepoznáte.
Ale verte mi, len veľmi ťažko by ste hľadali človeka zapálenejšieho pre svoje povolanie.
Neilson začal svoju kariéru už keď mal 17. Ako študent na vysokej škole trénoval malé deti hokej a baseball.
Bol vôbec prvým koučom, ktorý analyzoval videozáznamy zo zápasov. Býval do neskorej noci hore, len aby nachádzal slabé miesta v hre súperov. Volali ho kvôli tomu „Kapitán video“.
Bol prvým trénerom, ktorý hráčom kázal dodržiavať prísny tréningový a fitness režim aj mimo sezóny, nech nestratia na kvalite.
A bol prvý, kto využíval na komunikáciu s asistentmi slúchadlá s mikrofónom, aby mohol v reálnom čase a podľa dát optimalizovať hru svojho tímu.
Ešte jednou formou „inovácie“ trpel – priam fanaticky študoval pravidlá, do najmenšieho detailu. Nie preto, že by ich chcel porušovať. Hľadal len medzierky, chyby v systéme, ktoré by vedel využiť v prospech svojho tímu.
Tak napríklad, kedysi nebolo v pravidlách nikde napísané, že počas trestného strieľania musí byť na ľade brankár. Preto keď súperiaci tím mal hrať trestné strieľanie, Neilson namiesto brankára poslal na ľad obrancu.
Obranca hneď po písknutí do píšťalky vykorčuľoval proti súperovi, čím výrazne znížil strelecký uhol a možnosť skórovať. Taktika fungovala skvele. 🙂
Ale práve kvôli tomu potom do tých pravidiel dopísali podmienku, že počas trestného strieľania musí byť na ľade brankár a musí byť v bránkovisku.
Tak prišiel Neilson s ďalším vylepšením. Keď jeho tím prehrával a odvolal brankára, aby mohli hrať powerplay, nakázal mu (brankárovi), aby vždy nechával svoju hokejku položenú pred bránou. Tým pádom, keby súper zo svojej polovice vystrelil puk, tá hokejka by ho bola schopná odraziť, zabrániť mu, aby sa nedokĺzal do brány.
Aj tú „zabudnutú“ hokejku mu potom hokejová liga špeciálne dopracovala do pravidiel a zakázala.
Tak prišiel s ďalším „hackom“. Tentokrát sa týkal bodu pravidiel, podľa ktorého nemôže mať tím na ľade menej ako 3 hráčov.
Neilson vždy, keď ostávalo do konca zápasu pár minút a mal vylúčených dvoch hráčov, keď hral jeho tím v oslabení 3 na 5, úmyselne posielal na ľad každých 10 sekúnd ďalších 2 hráčov naviac.
Rozhodca hru vždy prerušil a Neilsonovmu tímu dal extra trestné minúty.
Ale im to bolo jedno, vedeli totiž, že menej ako troch hráčov na ľade nemôžu mať. A na oplátku tým dosiahli, čo potrebovali – rozkúskovali hru, súperovi nedovolili vytvoriť si tlak a poriadne ho znervóznili. 🙂
A tak aj túto dieru v pravidlách vedenie súťaže zaplátalo a odvtedy za každé úmyselné zdržiavanie zápasu môže rozhodca nariadiť trestné strieľanie.
Veru, Roger Neilson je istotne tým najinovatívnejším trénerom, aký kedy v hokeji pôsobil.
A dozaista je aj jedným z najoddanejších. Nemal totiž žiadnu manželku ani deti. Jeho jedinou láskou bol naozaj ten šport, tak veľmi ním žil.
Svoje povolanie vykonával prakticky až kým nezomrel, ako 69-ročný. Je to taká hokejová verzia úžasnej kariéry, akú mali aj Milan Lasica či hudobníčka a držiteľka Guinessoveho rekordu Jane Little.
Nuž, teda, prajem vám všetkým, nech máte len také povolanie, ktoré ani nebudete brať ako robotu, ale ako koníček, tak veľmi Vás to bude napĺňať.
To je vlastne tá najdôležitejšia kariérna rada, akú chcem odovzdať svojim deťom, svojim kolegom, vám a vlastne všetkým, na ktorých mi záleží.
Filip
ODPORÚČAME VÁM:
Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.
Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️