Prečo svet potrebuje viac Coca-Coly?
Toto je jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.
Ak sa vám páči, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️
Reklamu takú kreatívnu, že o nej ešte aj fialová Kuna napíše oslavný newsletter vám nevymyslíme, mrzí ma to.
Ale keď ju už budete mať, tak vám cez Engerio zabezpečíme, že ju uvidí 74 % používateľov internetu. Jednoducho, rýchlo a efektívne. A to je tiež dôležité, lebo veď content je king, ale distribúcia je King Kong. #reklama
—
Neveril by som, že to niekedy napíšem… ale tento svet naozaj potrebuje viac Coca-Coly!
Bolo to v máji 1971, uprostred vojny vo Vietname, Američania prehrávali, nálada v spoločnosti bola zlá, ekonomika ešte horšia.
Ľudia boli unavení zo všetkých tých konfliktov a možných koncov sveta, dokonca aj tí hippiesáci vytriezveli zo svojich ideálov!
Presne v tomto období letel kreatívny riaditeľ z reklamnej agentúry Coca-Coly na služobku do Anglicka. Chcel prediskutovať s klientom, o čom by mala byť najbližšia Coca-Cola reklama.
Lenže, ako to už vie život dokonale zariadiť, bolo zlé počasie a pre hustú hmlu muselo lietadlo pristáť v Írsku, pasažieri tam museli prečkať celú noc.
Pochopiteľne, boli z toho celého frustrovaní a nevrlí… až kým im letušky nezačali servírovať Coca-Colu!
No a verte či nie, netrvalo dlho a tí cestujúci prijali situáciu takú, aká bola a začali si z toho robiť srandu, relaxovať a kecať s ďalšími spolucestujúcimi.
Ako to ten kreatívec celé pozoroval, len si napísal na servítku: „Chcel by som celému tomuto svetu kúpiť Coca-Colu a robiť mu spoločnosť.“
Výsledkom bola pieseň, ktorú vysielali v rádiu, a ktorá sa ľuďom páčila tak veľmi, že z nej urobili spot do televízie.
V ňom vidíte mladých ľudí, mužov aj ženy, bielych, čiernych aj žltých… no skrátka, celý svet, ako spoločne stojí niekde na kopci a spieva si pesničku s fľaškou v ruke. Fakt je perfektná, nepamätám si, že by sa mi nejaký reklamný song niekedy tak veľmi páčil.
A zjavne nie som sám, desiatky tisíc (!!!) pochvalných listov ľudia napísali do Coca-Coly.
Tak veľmi si ho obľúbili, že firma spot už niekoľkokrát prerobila, pre rôzne produkty a pri rôznych príležitostiach, naprieč dekádami! Naposledy v 2012, keď spolu s Googlom vymysleli automaty, v ktorých ste si kúpili plechovku a ona vypadla z automatu niekde na opačnej polovici planéty. 🙂
Dokonca ešte aj v mimoriadne populárnom seriáli o svete reklamy, Mad Men, v poslednej časti poslednej epizódy na samotnom konci, vidíte hlavného hrdinu, Dona Drapera, ako je zo všetkej tej roboty vyhorený a potrebuje si dať oddych a nájsť vnútorný pokoj.
Ide teda na meditačný pobyt, a ako si tam sedí, na útese pri mori, zrazu mu to len cinkne, usmeje sa, a už len vidíte túto Coca-Cola reklamu. Autori tým naznačujú, že to vtedy a tam on ten spot vymyslel. A s tým aj končí celý slávny seriál.
Taký významný kus histórie to je. Veru, nie nadarmo je ohodnotená ako jedna z najlepších, najznámejších, najvplyvnejších reklám celého 20. storočia.
A vidíte, stačilo, že lietadlo muselo pre zlé počasie nečakane pristáť.
Tie najlepšie veci fakt často vznikajú na tých najnečakanejších miestach.
A teraz, prosím, choďte niekto a kúpte tomuto svetu Coca-Colu, fakt to už súrne potrebuje! 🧡
Filip
ODPORÚČAME VÁM:
Toto bol jeden z marketingových newsletterov, aké pravidelne 2x týždenne zasielam.
Ak sa vám páčil, prihláste sa na odber a budem ich posielať aj vám. ❤️