Extra bonusové príbehy

Bankrot, vyhadzov, krádež: Príbeh najslávnejšieho tvorcu všetkých čias

Zlyhanie NIE JE opakom úspechu.

Je jeho súčasťou.

A mám pre vás aj perfektný príklad, tohto chlapíka:

Narodil sa v roku 1901 do chudobnej rodiny, ako štvrté z piatich detí. Jeho otec bol kvôli zlej finančnej situácii často nervózny a agresívny, nuž nemali pekný vzťah. Počas 1. svetovej vojny, len aby odišiel z domu, radšej klamal o svojom veku a išiel robiť vodiča sanitky.

Bol to novinár, ktorý pracoval pre lokálne noviny v Kansase. Ale vyhodili ho odtiaľ, lebo vraj nebol dosť kreatívny.

Tak si v 1920 založil vlastné štúdio, ktoré tvorilo rozprávky a reklamu… Ale aj tam o dva roky neskôr skončil, zbankrotoval totiž. Asi fakt nebol kreatívny.

Keďže mu neostali peniaze, zbalil si kufre a odcestoval do Hollywoodu skúsiť to ako herec. Ale hádajte čo, ani v tom neuspel.

Keď už ale v tom Los Angeles bol, všimol si, že tam nie je jediné animačné štúdio. Trvalo to dlho, 8 rokov, ale v 1927 sa prvý veľký úspech konečne dostavil! Rozprávka Osvald, šťastný zajko, bola hit.

Keď však išiel v 1928 za svojím producentom do New Yorku, dúfajúc že si vyjedná lepšie podmienky a viac peňazí, zistil, že ho o všetko okradli. Zobrali mu aj autorské práva aj pretiahli celý tím, ktorý na Osvaldovi pracoval.

Avšak namiesto toho, aby sa chcel niekomu pomstiť alebo súdiť, projekt opustil a začal pracovať na novej rozprávke, tentokrát s myšou.

Ale ani s tou mu to veľmi nešlo. Hovorí sa, že ho až 300 bankárov (za nimi si v tých časoch chodili začínajúci podnikatelia pýtať peniaze) odmietlo. Až 301. oslovený povedal OK.

Tento ľudský „prepadák“ (na fotke hore) asi nepoznáte, tú jeho myš však 100 % áno. Volá sa Mickey Mouse. A ten neznámy neúspešný novinár, podnikateľ a herec bol Walt Disney, zakladateľ Walt Disney Studios.

To, čo sa dialo potom je samostatný príbeh, o tom možno niekedy inokedy (napíšte, ak by Vás to zaujímalo). Prezradím akurát, že je vlastne úplné šťastie, že dnes nejaké Walt Disney Studios vôbec existuje.

Ale to je vlastne aj moja pointa na dnes – zlyhanie nie je opakom neúspechu, je jeho prirodzenou súčasťou.

Je jedno, či ste veľká firma alebo jednoosobový e-shop, vysokopostavený manažér alebo študent. Kto sa bojí vyfailovania, nezaslúži si uspieť.

Tak a teraz choďte a tešte sa zo svojich zlyhaní. 😆