Extra materiály

Ako sa z Hollywoodu stal najslávnejší reklamný billboard všetkých čias

Za „zakladateľov Hollywoodu“ sú považovaní Harvey Henderson Wilcox s manželkou Daeidou, ktorej oblasť vďačí aj za názov. Teórií, čím sa Daeida inšpirovala pri vymýšľaní názvu je však viac. Jedna hovorí o tom, že sa vo vlaku zoznámila so ženou, ktorá mala letné sídlom nazvané Hollywood a Daeide sa jednoducho tento názov páčil. Mohol to byť ale aj odkaz na „holly“, ker rastúci v tejto oblasti, známy aj ako cezmína kalifornská. Nech je ako chce, Wilcoxovci mesto „založili“ na konci 19. storočia a už o pár rokov sa stalo súčasťou Los Angeles.

V roku 1923 sa Harry Chandler, vydavateľ Los Angeles Times, rozhodol ťažiť z rastúcej popularity Hollywoodu a investovať do rozvoja luxusných nehnuteľností. A tak vztýčil nad mestom obrovský billboard.

V roku 1932 nápis „poškvrnila“ samovražda iba 24-ročnej herečky Peg Entswille, ktorá skočila z písmena H.

V dôsledku Veľkej hospodárskej krízy sa v Hollywoode zastavila výstavba nehnuteľností a s ňou aj pravidelná údržba obrieho billboardu. Písmeno H sa zrútilo a uvažovalo sa aj o odstránení celého nápisu. Nakoniec ho zachránila Hollywoodska obchodná komora. V roku 1949 z neho odstránila posledné 4 písmená a zvyšné opravila – vtedy sa nápis z reklamy realít zmenil na ikonu časti Los Angeles.

60. a 70. roky sa na stave nápisu rovnako podpísali. Zničená bola horná časť písmena D, celé tretie písmeno O a podpaľač zapálil druhé písmeno L. Na konci 70. rokov vyčíslili kompletnú rekonštrukciu na štvrť milióna dolárov.

Nápis zachránil zakladateľ časopisu Hugh Hefner, ktorý v roku 1978 zorganizoval vo svojom sídle charitatívnu zbierku v rámci ktorej „rozpredal“ jednotlivé písmená za 27 700 dolárov každé. Medzi dražiteľmi boli producenti, speváci, herci, jednotlivci aj spoločnosti.

V roku 2023 oslavuje nápis 100 rokov. Vďaka nepretržitému vysielaniu webkamery si pohľad na Hollywood a nápis zhora môžete vychutnať z domu kedykoľvek.

Prečítajte si dalšie Extra materiály